Depresja po porodzie

Depresja poporodowa należy do zaburzeń efektywnych zaliczanych do depresji. Ttrwa najczęściej od 2 do 6 miesięcy, a pojawia się bezpośrednio po porodzie. Podczas niej można zaobserwować zaburzenia nastroju, złe samopoczucie i niechęć do wszystkiego. Około 20 % kobiet dotyka depresja poporodowa, która często jest lekceważona, a w rezultacie doprowadza do nieporozumień małżeńskich oraz ogromnego dyskomfortu samej kobiety jak i drażliwości, niepokoju samego dziecka. Wiemy o tym doskonale, że dziecko odbiera wszystkie emocję mamy zarówno te pozytywne jak i te negatywne.

W procesie leczenia depresji poporodowej najistotniejsza jest opieka, więź z bliskimi oraz poczucie bezpieczeństwa i spokoju. W ciężkich przepadkach należy konsultować się z lekażem, by zapobiec chorobie. Rokowanie na ogół są pomyślne. Szybki i łagodny przebieg schorzenia, ma miejsce im więcej wyrozumiałości i wsparcia najbliższych odczuwa matka.

Jakie mogą być objawy depresji poporodowej?

 1. osłabienie więzi matki z dzidzią, a czasem nawet odrzucanie dziecka,
 2. bezsenność i brak popędu seksualnego,
 3. spadek wagi,
 4. okres trwania do 12 miesięcy,
 5. przesadne zamartwianie się o stan zdrowia dzidziusia,
 6. myśli obsesyjne

Depresja poporodowa często mylona oraz nazywana niesłusznie depresją, podczas występowania tzw. Baby Blues.

Co to BabyBlues i jakie są różnice?

Jest to czasowe, trwające od 2-3 tygodni obniżenie nastroju spowodowane reakcją hormonalną organizmu na poród. Ciało matki stara się dostosować się do nieznanej sytuacji “bez dziecka” w swoim wnętrzu, co wpływa na zaburzenia hormonalne oraz wahania nastroju.

Jakie mogą wystąpić objawy?

 1. niska samoocena typu „ nie dam sobie rady”
 2. brak apetytu,
 3. spadek wagi ciała,
 4. zmęczenie, a także brak energii,
 5. nadmierna aktywność,
 6. wahania nastroju i płaczliwość,
 7. brak wiary w siebie,
 8. podrażnienie,
 9. problem ze snem.
Share

Leave a Reply