Za co odpowiadają w organizmie melatonina i serotonina- co to takiego?
- za przebieg snu,
- temperaturę ciała,
- przebieg starzenia sie organizmu,
- przebieg dojrzewania
- prawidłowo funkcjonujący cykl menstruacyjny
- nastroje psychiczny,
- wzrost oraz odnawianie się komórek.
Za wytwarzanie serotoniny odpowiada ośrodkowy układ nerwowy, a dokładniej szyszynka, błona śluzowa jelita i płytki krwi. Głównym zadaniem serotoniny jest kierowanie oraz przekazywanie impulsów nerwowych do tkanek. Sygnał i jego jakość wzrasta wraz z większą ilością aktywnej serotoniny. Aktywność szyszynki- gruczołu mózgu, ma ogromny wpływ na ilość wytwarzanej serotoniny. Szyszynka produkuje dwa rodzaje hormonów, w dzień odpowiada za produkcję serotoniny, a w nocy za melatoninę, która jest biosyntezą serotoniny. Ten drugi hormon jest wytwarzany przez człowieka, gdy jesteśmy wystawiani na działanie światła słonecznego lub na światło terapię w czasie snu. Światło terapia jest szczególnie polecana osobą ze skłonnościami depresyjnymi lub nerwicowymi.
Serotonina jest hormonem , który wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu zarówno na płaszczyźnie fizycznej jaki i psychicznej.
Sfera psychiczna:
- odpowiada za nasze samopoczucie,
- wpływa na nastrój, zwiększa odczuwanie przyjemności z prostych zaradzeń,
- reguluje czynności ośrodkowego układu nerwowego.
Sfera fizyczna:
- proces metabolizmu,
- wpływa na odczuwanie bólu – im niższy poziomie serotoniny tym czujemy silniejszy ból oraz migreny,
- reguluje krzepnięcie i ciśnienie krwi,
- proces menstruacji
- utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała,
- odnowa komórkowa organizmu. oraz proces dojrzewania
Co może wywołać niedobór serotoniny?
- skłonność do objadania, a także otyłość,
- wywołanie apatii,
- problem z koncentracją i pamięcią
- zaburzenie swojej seksualności i orientacji,
- pogorszenie stanu napięcia,
- wywołanie agresywnego zachowania,
- problem ze snem,
Nasz mózg w taki sposób operuje naszym apetytem, aby w pożywieniu zyskać tryptofan, który jest niezbędny do tworzenia serotoniny. Produkty białkowe mają negatywny wpływ na wytwarzanie serotoniny, ponieważ przez nie zwiększa się chęć na słodycze i węglowodany.
Jakie reakcje zachodzą w organizmie?
Na skutek wchłaniania węglowodanów wytwarzana jest insulina, która powoduje spadek aminokwasów wekowi, a ich wzrost w mięśniach. Powstawanie serotoniny rozpoczyna się w momencie, gdy aminokwas egzogenny z pożywienia tj. tryptofan przedostaje się do mózgu. Serotonina powstaje od 2-3 godzin, w tym czasie następuje poprawa nastroju, która do niczego nie prowadzi i trwa jedynie kilka chwil. Poprawianie nastroju w taki sposób doprowadza do otyłości, bo przy okazji zjadamy węglowodany i tłuszcze. Proces ten wywołuje łaknienie przez wydzielanie galaniny. Na krótką chwilę mija napięcie, po czym pojawia się frustracja i złość. Prowadzi to do samo niezadowolenia ze swojego wyglądu i ciągłych wyrzutów sumienia, które wywołują dalsze emocje. Jest to tzw. błędne koło.
Podczas stresu wyróżniamy 2 rodzaje głodu:
- fizyczny – zapotrzebowanie na pokarm
- psychologiczny – chęć spożywania, degustowania, goszczenia się i cieszenia się jedzeniem.
Przykłady stresu psychologicznego
- PMS czyli głód psychologiczny – czynnikiem są sytuacje stresowe lub zespół napięcia w cyklu menstruacyjnym. .
- SAD – głód z powodu sezonowych zmian pogodowych, które wywołują zaburzenia nastroju (np. pogoda, rzucenie nałogów , pora roku, , zmiana miejsca pracy, choroby, dieta).