Wolne rodniki

Stres oksydacyjny to choroba , podczas której nasz organizm znajduje się w stanie patologicznym, który silnie go zanieczyszcza. Często nazywany jest zastępczo stresem tlenowym, powstającym w komórkach naszego organizmu . Jest to brak równowagi pomiędzy antyoksydantami np. witamina C, Bata Caroten, witamina E, a ponad przeciętną liczbą wolnych rodników tlenowych.

Narzekamy na różne choroby np. wrzody, bóle stawów, zaburzenia krążenia, nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, nowotwory , problemy z wątrobą, alergię, choroby z autoagresji. Leczenie tych schorzeń nie zapobiega pojawianiu się reakcji, która wywołuje lawinowo po sobie coraz to nowsze choroby!

Czym są oksydanty i jaki mają wpływ na nasz organizm?

Oksydanty– inaczej wolne rodniki, to molekuły lub atomy, które składają się z nieparzystych elektronów. Elektrony najczęściej występują parami po dwa na każdej orbicie zarówno w atomach jak i cząsteczkach. Szkodliwe oksydanty natomiast występują pojedynczo i są molekułami, które szybko wchodzą w reakcje, przez co są bardzo niebezpieczne dla organizmu i jego zdrowia. Sytuacja podczas której na orbicie występuje jeden elektron jest bardzo nietrwała, efektem tego jest przyjęcie lub oddanie tego elektronu z udziałem innej cząsteczki lub atomu.

Kiedy tworzą się wolne rodniki?

Należy pamiętać, że wolne rodniki tworzą się każdego dnia i niemalże w każdej minucie. Z uwagi na fakt, iż jest to proces naturalny, fizjologiczny i powstaje on w wyniku procesów metabolicznych jakie zachodzą w organizmie, nasze komórki atakowane są przez wolne rodniki ok 10 000 razy na dobę.
Co wpływa na powstawanie wolnych rodników?

 1. nieodpowiednie odżywianie
 2. papierosy,
 3. intensywny wysiłek fizyczny bądź trening sportowy ( brak antyoksydantów oraz odnowy biologicznej– ważnym jest by pamiętać, że po 40- tym roku życia, kiedy pracy jest dużo, mało wytchnienia, a chcąc być wysportowanym przeciążamy się w siłowniach by zyskać ładną sylwetkę!)
 4. chemia gospodarcza, zanieczyszczenie środowiska,
 5. niektóre leki oraz stres,
 6. długotrwające stany zapalne,
 7. duże ilości alkoholu,
 8. metabolizm fizjologiczny,
 9. promieniowanie radioaktywne,
 10. smog miastowy (sztuczne pola magnetyczne).

ANTYOKSYDANTY to skuteczna broń w walce z wolnymi rodnikami. Silne działania antyoksydacyjne oraz anty-utleniające wykazują rośliny oraz zioła występujące w preparatach naturalnych firmy CaliVita .

Które produkty firmy CaliVita zawierają bardzo duże dawki antyoksydantów? (kliknij w nazwę produktu by dowiedzieć się o nim więcej)

 1. Mega Protect 4 Life,
 2. Xantho Plus,
 3. Zenthonic,
 4. witamina C 1000,
 5. Witamina E,
 6. Beta Caroten.

Organizm człowieka jest wstanie radzić sobie z wolnymi rodnikami, o ile dysponuje on przeciwutleniaczami. Do najbardziej znanych antyoksydantów (przeciwutleniaczy) zalicza się:

 1. beta karoten,
 2. witaminę E i C,
 3. substancje roślinne które “rozbrajają” wolne rodniki.

Zbyt duża liczba oksydantów wpływa niezwykle negatywnie na nasze zdrowie. Wolne rodniki, które powstały w Naszym organizmie niszczą błony komórkowe i plazmę zarodkową. W procesie powstawania wolnych rodników zachodzi katastrofalna reakcja łańcuchowa – elektron z molekuły ukradnięty przez wolny rodnik też staje się wolnym rodnikiem.

Jakie problemy mogą z tego wyniknąć ?

Wolne rodniki mają ogromny wpływ na:

 • rozwój chorób tj. miażdżyca, nowotwory oraz wszystkich chorób cywilizacyjnych,
 • patologię gospodarki wapniowej,
 • nasilenie przepuszczalności błony komórkowej oraz uszkodzenie DNA
 • rozpad krwinek czerwonych,
 • utrata aktywności białek – obniżenie lub zanik aktywności substancji biologicznie czynnych (enzymy, receptory), wywołany zmianą ich struktury przestrzennej,
 • zmniejszenie poziomu ATP,
 • zmiana własności antygenowych komórek,
 • przyspieszony proces postarzania się organizmu,
 • utleniony cholesterol, który jest niezwykle niebezpieczny,
 • nadmierne gubienie włosów zwłaszcza u mężczyzn (łysienie),
 • szybkie powstawania zmarszczek.

Wolne rodniki poruszają się po naszym organizmie poszukując swojej ofiary, którą jest elektron. Najczęściej ofiar dostarczają im cząsteczki. Zabranie elektronu zdrowej cząsteczce powoduje jej uszkodzenie, a także zmianę w jej DNA.

Co to jest reakcja Redox?
Reakcja redox jest to reaktywna forma tlenu, która bierze udział w sygnalizacji komórkowej. Inaczej można powiedzieć, iż jest to reakcja biochemiczna zachodząca w organizmie człowieka, w której dochodzi do redukcji tlenu jak i utleniania. Reakcję tę wykorzystuje nasz organizm do atakowania i zabijania patologicznych genów.
Tlen jest niezbędny do oddychania tym samym do życia. Po komórkach tlen rozprowadzany jest we krwi, która następnie dociera do tkanek i organów. Następuje proces tzw. oddychania komórkowego oraz przebieg spalania związków organicznych tj. węglowodanów oraz tłuszczów. Oddychanie ma miejsce w mitochondriach , które pełnią podobną funkcję jak elektrownia jądrowa, gdzie wytwarza się energia, niezbędna nam do życia.
Wiadomo jest jednak, że przy produkcji zawsze powstają odpadki! Zaliczyć do nich można również wolne rodniki tlenowe. Każda komórka naszego organizmu musi odeprzeć atak wolnych rodników ok. 10 tysięcy razy na dobę. Ataki te mają wpływ na nasz organizm, który zostaje zniszczony. Im mamy więcej odpadów, chemii, toksyn, bakterii w ciele tym ciężej dla nas i naszego systemu immunologicznego.

Czy nasz organizm jest w stanie sobie z tym poradzić sam? Po części tak i nie!

 • Nasz organizm jest wstanie naprawić uszkodzone komórki – do czasu!
 • Organizm tworzy związki do eliminowania wolnych rodników (antyoksydanty, białka, enzymy, hormony. Aktywność organizmu spada z biegiem lat zależy t,o także od stylu życia i uzupełniania niedoborów odżywczych.
 • Organizm jest wstanie wywołać mechanizm apoptozy komórkowej – zaprogramowane zniszczenie komórki i jej usunięcie.
Share

Leave a Reply