Wpływ stresu na serce

Czy stres ma wpływ na wystąpienie nagłego zawału serca?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywiste- TAK. Sytuacja stresująca lub stres może wywołać zawał serca bez wcześniejszych objawów. Jest to tak zwany zawał pozanaczyniowy- spowodowany skurczem naczyń wieńcowych i gwałtownym wyrzutem adrenaliny. Współczesne badania wykazują, że stres, chora ambicja, gniew, pobudliwość wywołują spadek odporności immunologicznej. W wyniku tego nasz organizm odczuwa trudności ze zwalczaniem bakterii i wirusów. Zbyt długi czas trwania takiej sytuacji może doprowadzić do zmian organicznych, a im krótszy tym większa szansa, że powrócimy do zdrowia.

Bardzo interesujący jest również przykład na temat toksemii czyli zanieczyszczenia organizmu toksynami różnego pochodzenia i zależność między ich powstawaniem w stosunku do szybkości ich wydalania. Stwierdzono również, że pod wpływem stresu następuje spadek energii w organizmie co spowalnia przemiany metaboliczne między innymi oczyszczanie naszego organizmu.

Zwiastuny choroby’’ pod wpływem stresu:

  1. wycieńczające sny,
  2. wahania ciśnienia
  3. patologie w organizmie, które nie wykazują zaburzeń i wyniki badań są często bez zastrzeżeń,
  4. budzenie się w nocy,
  5. może zmienić się chwilowo obraz krwi, a po ponownym zrobieniu badań wróci do normy,
  6. pod wpływem napięcia emocjonalnego oraz stresu możemy zwiększyć np. ilość wypalanych papierosów, ilość alkoholu, lub zwiększenie ilości spożywanego jedzenia,
  7. widoczne zmęczenie na twarzy,
  8. brak apetytu lub jego nadmiar,
  9. biegunki,

CIEKAWOSTKA:

Dr Lemańska w 1984 roku przeprowadziła badania, w których udział wzięli chorzy z zawałem serca oraz z wrzodami. Odkryła ona , że grupy te wykazują zróżnicowany wskaźnik fizjologiczny emocji w sytuacji stresu rzeczywistego. Wrzodowcy reagują na zagrożenia, które wywołują u nich lęk skłaniający do obrony lub wycofania , a chorzy na zawał mają skłonność do minimalizowania cech zagrożenia, mimo zaistniałych przeszkód. Można powiedzieć, że każdy ma jakiś wzór reagowania emocjonalnego i tak naprawdę nie ma znaczenia rodzaj wydarzenia. W badaniu wzięła udział również grupa osób zdrowych. Odkryto, że reakcja na stres i jego roztrząsanie jest zdecydowanie krótsze i płytsze. Przy badaniach tych nie wzięto pod uwagę uwarunkowań genetycznych do schorzeń organicznych.

Profesjonalna, ziołowa i w 100% naturalna bez żadnych uzależnień, kuracja przeciwstresowa:

Uciszenie nerwów
Profesjonalna kuracja
Share

Leave a Reply